SKOK dla literatury

SKOK dla literatury

Poprzez wspieranie kultury i sztuki staramy się upamiętniać ważne daty historyczne oraz upowszechniać patriotyzm czy wartości chrześcijańskie. Dlatego właśnie instytucje wchodzące w skład sektora SKOK są mecenasem kultury i sztuki. Wspieramy wiele inicjatyw, które promują wartości ważne dla członków sektora spółdzielczego.

Szczególnie ważne jest dla spółdzielczych kas kultywowanie tradycji narodu i przypominanie wydarzeń bliskich Polakom. Dążą do osiągnięcia takiego celu m.in. poprzez wspieranie i rozwój literatury i czytelnictwa.

Jedną z takich inicjatyw była akcja „Zaopiekuj się książką” zorganizowana przez SKOK Ubezpieczenia. Kampania, nad którą patronat honorowy objęło Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, polegała na tym, iż wybranych miastach na terenie całej Polski można było natknąć się na książki pozostawione w miejscach publicznych. Akcje tego typu znane są na całym świecie pod nazwą „bookcrossingu". Jej celem była popularyzacja czytelnictwa, przywrócenie książkom należnego im miejsca i przypomnienie ludziom, że książki powinny „żyć swoim życiem”.

Innym pomysłem związanym z popularyzacją czytelnictwa, w który zaangażowały się SKOK Ubezpieczenia było "Lato z Książką". Był to cykl spotkań, konkursów i warsztatów związanych z czytelnictwem, w którym zainteresowani mogli m.in. poznać proces tworzenia książki i nauczyć się sekretu kreatywnego pisania. Spotkania z pisarzami, dziennikarzami i publicystami były okazją do indywidualnych rozmów z twórcami, otrzymania autografu czy wykonania pamiątkowego wspólnego zdjęcia.