Drugie podejście

Drugie podejście

Książka Zbigniewa Gacha pt. „Drugie podejście. Niezależne Zrzeszenie Studentów w Uniwersytecie Gdańskim 1985-1989" prezentuje historię antykomunistycznej, niezależnej od władz organizacji studenckiej, która narodziła się na Uniwersytecie Gdańskim.

Wydanie książki autorstwa znanego gdańskiego dziennikarza i reportażysty wsparły spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jak czytamy na stronie NSZ-u: "Autor - w będącym jego "znakiem firmowym" reporterskim stylu - prowadzi czytelnika od połowy lat 80., gdy kolejne roczniki studentów rozpoczęły restaurację idei niezależnej organizacji studenckiej, przez rok 1988 i strajki studenckie w maju oraz pomoc żaków dla strajkujących w sierpniu stoczniowców, aż po końcówkę dekady, gdy dzięki uporowi NZS-owców Zrzeszenie ponownie stało się legalnie działającą organizacją.

Wbrew tytułowi książka powinna zainteresować nie tylko osoby związana z Trójmiastem. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą mieć pełny obraz ruchu antykomunistycznego w latach 80. oraz tych, którzy z działalności niezależnej młodzieży w owym okresie chcą czerpać inspirację do własnej społecznej i obywatelskiej aktywność – mówi redaktor prowadzący portalu Memento Adam Chmielecki".