Konstytucjonalista broni Lecha Kaczyńskiego: „Nie było innego wyjścia, jak tylko skierować ustawę o SKOK do TK”

Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego w zdecydowany sposób obalił twierdzenia polityków Platformy Obywatelskiej na temat rzekomej „afery Dudy”.

Prawnik, który był gościem programu „Minęła 20” emitowanego na antenie TVP Info, zwrócił uwagę, że prezydent Lech Kaczyński miał prawo skierować przygotowaną przez działaczy PO ustawę o SKOK do Trybunału Konstytucyjnego i zaapelował, aby „kampania wyborcza nie przesłoniła nam konstytucji”.

Konstytucja daje prezydentowi umocowanie i można oczywiście powiedzieć, że prezydent może się pomylić, kiedy kieruje ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, ale tutaj nie było innego wyjścia, jak tylko skierować ustawę do TK, ponieważ sam Trybunał stwierdził, oceniając okrojony przez prezydenta Komorowskiego wniosek pana prezydenta Kaczyńskiego, że ta ustawa zawierała normę pustą.

W momencie uchwalenia przez ustawodawcę była już niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące z rezygnacji z walnego zgromadzenia były także z konstytucją niezgodne — powiedział dr Piotrowski.

Konstytucjonalista zwrócił uwagę, że "Prezydent nie może podpisać ustawy z konstytucją niezgodnej" - podkreślił prawnik, który niestety nie mógł dokończyć swojej myśli, ponieważ prowadzący przekazał głos Ryszardowi Kaliszowi.

Jak widać, głos przedstawicieli nauki nie ma dla dziennikarzy TVP większego znaczenia.

Źródło: http://wpolityce.pl/polityka/238986-konstytucjonalista-nokautuje-po-i-broni-lecha-kaczynskiego-nie-bylo-innego-wyjscia-jak-tylko-skierowac-ustawe-o-skok-do-tk