Miliardy na SKOK-i? To fikcja i mydlenie oczu!

Czy wszystkie upadłości w SKOK-ach były konieczne? Problemy sektora rozpoczęły się dopiero, kiedy przepisy dla nich zaczęli tworzyć politycy związani z sektorem bankowym. Co więcej, KNF za czasów poprzedniego zarządu, nie zajął się w pierwszej kolejności naprawdę poważnymi problemami, takimi jak SKOK Wołomin, które Kasa Krajowa zgłaszała Komisji. 

czytaj więcej

Sytuacja w SKOK stopniowo się poprawia. Raport GUS

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa ocenia, że sytuacja sektora SKOK w Polsce stopniowo się poprawia. Raport GUS-u cytowany ostatnio przez niektóre media po pierwsze dotyczy 2016 roku, po drugie - podaje wartości uśrednione Sytuacja poszczególnych Kas jest różna i nie można jej uogólniać na cały sektor. Podkreślił to również przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych w czerwcu tego roku.

czytaj więcej

Oświadczenie Kasy Krajowej z dnia 7 lipca 2017

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, działając w imieniu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i w celu ochrony dobrego imienia SKOK-ów w Polsce stanowczo oświadcza, że bezprecedensowa akcja dyskredytowania spółdzielczych kas podjęta ponownie, głównie przez niektórych polityków Platformy Obywatelskiej, spotka się ze strony Kasy Krajowej ze zdecydowanym przeciwdziałaniem, z wykorzystaniem drogi prawnej. Kasa Krajowa wyraźnie oświadczyła w dniu 9 czerwca tego roku, że nie inwestowała swoich środków w firmie Amber Gold.

czytaj więcej

Komunikat Kasy Krajowej SKOK z dnia 9 października 2017

Z rosnącym oburzeniem, w poczuciu krzywdy prawie 2 milionów członków Kas, obserwujemy potęgujący się proces nieustannego dyskredytowania i poniżania Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK), obrażania ich członków i działaczy,  przez polityków Platformy Obywatelskiej. Osoby pełniące różne funkcje w strukturach tej partii używają oszczerstw i kłamstw wobec SKOK, rzucają poważne oskarżenia nie poparte jakimikolwiek faktami. Wszystko to kierowane jest wobec instytucji działającej legalnie na rynku finansowym.

czytaj więcej

Oświadczenie Kasy Krajowej z dnia 9 czerwca 2017 r.

Kasa Krajowa, w związku z wypowiedziami członka sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold, posła Nowoczesnej Witolda Zembaczyńskiego, oświadcza, że nie inwestowała swoich środków w firmie Amber Gold. 

czytaj więcej

Komunikat prasowy Krajowej SKOK

31 lipca 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny obecny modelu nadzoru, nieuwzględniający specyfiki małych kas i obowiązku stosowania w stosunku do nich mniej restrykcyjnych środków nadzorczych. Oznacza to, że ustawodawca musi ponownie przeanalizować przyjęty przez siebie model nadzoru nad kasami, by w całości stał się on zgodny z zasadami wynikającymi z Konstytucji RP.

czytaj więcej

Skiba: Oszczędności w SKOK-ach są bezpieczne

Oszczędności zgromadzone w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są absolutnie bezpieczne - zapewniał wiceminister finansów Leszek Skiba w czwartek w Sejmie.

czytaj więcej

Orgia goebbelowskich kłamstw na koniec kampanii. Wątpliwe, by platformersi nie wiedzieli o przeprosinach "Wprost", kłamią więc świadomie

Przerażeni nieuchronną utratą władzy sztabowcy partii Kopacz próbują znów „odgrzać” temat SKOK-ów. W nienawistnym, pełnym insynuacji i zwykłych bredni spocie, odchodząca partia władzy sięga dna. 

czytaj więcej

Oświadczenie ws. spotu PO. Partia władzy za pomocą kłamstwa próbuje oczernić prezydenta, liderów PiS, a także mnie i moich współpracowników

Ze zdumieniem i zażenowaniem przyjąłem najnowszy film kampanijny Platformy Obywatelskiej, w którym za pomocą kłamstwa i insynuacji partia władzy próbuje oczernić Prezydenta Rzeczypospolitej, liderów największej partii opozycyjnej, a także mnie i moich współpracowników. 

czytaj więcej

Stabilna sytuacja i zyski sektora SKOK. Apel o zaprzestanie politycznej nagonki

Sytuacja spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest stabilna a ich wynik finansowy dodatni. Dzieje się tak mimo tego, że wciąganie SKOK-ów w brudną kampanię polityczną przybiera na sile. – Apelujemy o zaprzestanie tej nieodpowiedzialnej nagonki. Pieniądze członków SKOK są bezpieczne. Polityka nie powinna dyktować metod traktowania rynku finansowego – mówi Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK. 28.07 odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli kas, którzy przekazali mediom prawdziwy obraz sektora

czytaj więcej

SKOK-i z wysokim zyskiem!

Mimo wielu prób i wysiłków organów państwowych zmierzających do osłabienia systemu SKOK, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe zanotowały na koniec maja 2015 r. dodatni wynik z działalności podstawowej wynoszący ponad 58 milionów zł.  Na nic zdają się kolejne ataki i wypowiedzi osób związanych z obozem władzy, co świadczy o silnych podstawach i zaufaniu, jakim członkowie SKOK od ponad 23 lat darzą swoją instytucję finansową.

czytaj więcej

Krajowa SKOK zmuszona została do przygotowania pozwów sądowych dla Mateusza Szczurka i Joanny Muchy

W związku z nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wypowiedziami Mateusza Szczurka i Joanny Muchy Krajowa SKOK zmuszona została do przygotowania pozwów sądowych przeciwko ministrowi finansów oraz politykowi Platformy Obywatelskiej. 

czytaj więcej

Kulisy nadzoru nad SKOK-ami

Przygotowana przez posłów Platformy Obywatelskiej, w wielu przypadkach będących jednocześnie pracownikami konkurencyjnych wobec kas banków, nowa ustawa o SKOK poddała spółdzielcze kasy nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego.

czytaj więcej

Apel o zaprzestanie nagonki i dobre prawo

Przedstawiciele Krajowej SKOK apelują o zaprzestanie politycznej nagonki na SKOK-i.

czytaj więcej

Doniesienia medialne: zaplanowana nagonka

Sprawa politycznego ataku na SKOK ma szeroki kontekst. W ciągu ostatnich miesięcy media wielokrotnie donosiły politycznym podłożu ataków na SKOK-i. Z doniesień medialnych wyłania się obraz zaplanowanej i przeprowadzonej z użyciem instytucji państwa operacji przeciwko SKOK-om.

czytaj więcej

Podkomisja Święcickiego - narzędzie ataku politycznego?

Podkomisja nadzwyczajna do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, której przewodniczył Marcin Święcicki (PO) przyjęła swoje sprawozdanie 20 lipca 2015 roku. Podkomisja powstała w marcu. Formalnie miała ona wyświetlić sposoby funkcjonowania SKOK-ów, w praktyce mogło chodzić wyłącznie o wywołanie politycznej awantury.

czytaj więcej

Prezes Krajowej SKOK: nasz sektor obiektem brudnej kampanii politycznej

- Sektor SKOK stał się obiektem brudnej kampanii politycznej – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej Rafał Matusiak, prezes Krajowej SKOK. – Tak zwana afera SKOK miała zaszkodzić kasom. Dziś mamy do czynienia z dalszą próbą wykorzystywania SKOK-ów w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. 

czytaj więcej

Krajowa SKOK obala tezy ze sprawozdania Święcickiego

Krajowa SKOK skierowała do Krystyny Skowrońskiej (PO), przewodniczącej Komisji Finansów Publicznych (FPB) pismo, w którym odnosi się do treści sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej do spraw realizacji ustaw o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. 

czytaj więcej

Świat według Wyborcza.pl

Na łamach wyborcza.pl ukazał się komentarz jednej z czołowych publicystek Gazety Wyborczej zarzucający kandydatowi na prezydenta RP Andrzejowi Dudzie odpowiadanie na pytania o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe „by wprowadzić w błąd opinię publiczną.”

czytaj więcej

Polskie Kasy Kredytowe to gigantyczny sukces

Szczególną siłą polskich kas kredytowych jest z pewnością wysoki poziom współpracy pomiędzy poszczególnymi niezależnymi instytucjami finansowymi

czytaj więcej

Pismo Kasy Krajowej do marszałka Sikorskiego

Pismo Kasy Krajowej do Marszałka Sejmu RP

czytaj więcej

W Parlamencie Europejskim o trudnościach regulacyjnych unii kredytowych

Członkowie grupy wspierającej unie kredytowe w Parlamencie Europejskim spotkali się 16 kwietnia br. z przedstawicielami unii kredytowych, aby omówić, w jaki sposób obciążenia regulacyjne wpływają na wysiłki unii kredytowych w promowaniu integracji finansowej.

czytaj więcej

Prawne i ekonomiczne determinanty rozwoju spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce

Prawne i ekonomiczne determinanty rozwoju spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce

czytaj więcej

Komunikat prasowy Krajowej SKOK w sprawie petycji skierowanej do Parlamentu Europejskiego

W dniu 31 marca 2015 r. Kasa Krajowa oraz Kasy skierowały petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie potrzeby powstrzymywania się przez władze Rzeczypospolitej Polskiej i jej funkcjonariuszy publicznych od praktyk naruszających reguły uczciwej konkurencji w Unii Europejskiej, w tym w szczególności niepodjęcia żadnych działań w celu powstrzymania wykorzystywania mediów i instytucji publicznych do podważania zaufania do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

czytaj więcej

List otwarty prezesa Kasy Krajowej

List otwarty ws. nierzetelnego przedstawiania sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i od wypowiedzi mających na celu podważenie zaufania członków spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych do spółdzielni, którym powierzyli swoje pieniądze.

czytaj więcej

Brudne pieniądze, mafia i wielka polityka w wołomińskim „SKOK-u WSI”. „Nitki biegną do najważniejszej osoby w państwie”

Media o SKOK-ach, serwis wPolityce.pl: Powiązania z gangsterami, brutalne metody działania, bezwzględność połączona z potężna chciwością. A do tego pajęcza sieć powiązań politycznych, której nitki biegną do najważniejszej osoby w państwie. Afera związana ze SKOK Wołomin (zwanym też „SKOK-iem WSI”) może mieć znacznie poważniejsze reperkusje, niż się na pierwszy rzut oka wydaje.

czytaj więcej

Konstytucjonalista broni Lecha Kaczyńskiego: „Nie było innego wyjścia, jak tylko skierować ustawę o SKOK do TK”

Media o SKOK-ach, serwis wPolityce.pl: Dr Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego w zdecydowany sposób obalił twierdzenia polityków Platformy Obywatelskiej na temat rzekomej „afery Dudy”.

czytaj więcej

Nieścisłe i nieprawdziwe wypowiedzi związane z ustawą (ustawami) o SKOK - Kasa Krajowa wyjaśnia

W związku z szeregiem wypowiedzi związanych z ustawą (ustawami) o SKOK, w których zawarte są nieścisłe i nieprawdziwe tezy, Kasa Krajowa uprzejmie wyjaśnia.

czytaj więcej

Stanowisko Kasy Krajowej ws. zamkniętego posiedzeni sejmowej Komisji Finansów Publicznych

Z doniesień medialnych Kasa Krajowa powzięła informację, że na dzień dzisiejszy zostało zwołane zamknięte posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych poświęcone sytuacji spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

czytaj więcej

Komunikat prasowy Kasy Krajowej

Kasa Krajowa wyraża najwyższe zaniepokojenie tym, że w debacie publicznej pojawiło się ostatnio szereg nieuprawnionych zarzutów w stosunku do spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych i ich funkcjonowania, które próbuje się włączyć w kampanię wyborczą. Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe są instytucjami finansowymi prowadzącymi działalność na rzecz swoich członków. Nie prowadzą one natomiast działalności politycznej.

czytaj więcej

Co się marzy Komisji Nadzoru Finansowego?

W toku prac nad regulacjami prawnymi dotyczącymi tzw. uporządkowanej likwidacji banków, Komisja Nadzoru Finansowego zgłosiła postulaty daleko wykraczające poza zakres tej regulacji

czytaj więcej

List wysłany w imieniu Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) do Prezydenta i Premier RP

Prezentujemy list wysłany w imieniu Światowej Rady Unii Kredytowych (WOCCU) do Prezydenta i Premier RP.

czytaj więcej

Analiza inspekcji w sektorze bankowym, spóldzielczym i instytucjach płatnyczych

Analiza Informacji dla Komisji Nadzoru Finansowego z podsumowania czynności inspekcyjnych i walidacyjnych w sektorze bankowym, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i krajowych instytucjach płatniczych za rok 2013

czytaj więcej

Stanowisko Kasy Krajowej do zmian zawartych w rządowym projekcie ustawy z dnia 27 stycznia 2015 r

Odwołując się do ogólnych zasad Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w uzasadnieniu projektowanych zmian wskazano m.in., że pomoc państwa może być zatwierdzona przez Komisję, gdy udzielana jest podmiotom potrzebującym wsparcia, a nie instytucjom prawidłowo funkcjonującym. W konsekwencji beneficjentami pomocy publicznej są de facto kasy, jako podmioty, których trudna sytuacja wymaga interwencji państwa.

czytaj więcej

Komunikat Kasy Krajowej w związku ze SKOK Wołomin

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa zawiadamia, iż w dniu 5 lutego 2015 r. Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej w Wołominie (sygnatura akt X GU 53/15).

czytaj więcej

Komunikat prasowy Kasy Krajowej po udziale jej przedstawicieli w posiedzeniu KNF

Stanowisko rzecznika Kasy Krajowej w sprawie posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w którym wzięli udział przedstawiciele Kasy Krajowej.

czytaj więcej

Kasa Krajowa przekazuje środki dla członków Kasy Wspólnota

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo - Kredytowa 27 października 2014 sfinansowała wydatki na pokrycie roszczeń członków SKOK „Wspólnota” z tytułu zgromadzonych w niej środków pieniężnych w takim zakresie, w jakim środki te nie były objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

czytaj więcej

Komunikat Krajowej SKOK w związku z zawieszeniem działalności SKOK Wołomin przez KNF

Komunikat Krajowej SKOK w związku z zawieszeniem działalności SKOK Wołomin

 

czytaj więcej

Czemu służyła senacka debata o SKOK? - senator Henryk Cioch

Felieton senatora Henryka Ciocha dot. senackiej debaty o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

czytaj więcej

Petycja KRS do PE w sprawie dyskryminacji polskich spółdzielni

Ponad 120 tysięcy spółdzielców podpisało się pod Petycją Krajowej Rady Spółdzielczej do Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji przez krajowego ustawodawcę polskich spółdzielni, w tym spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych.

czytaj więcej