Jak karta płatnicza ułatwia nam życie?

Karta Wielowalutowa SKOK

W ostatnich miesiącach wszystko wokół nas mocno się zmieniło. W trosce o swoje zdrowie i naszych bliskich musieliśmy dostosować się do wprowadzanych obostrzeń, zaleceń i procedur. Zmiany nie ominęły zachowań na rynku płatniczym. Okazało się, że nowoczesne metody regulowania płatności nie tylko są wygodne, lecz także zwiększają nasze bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się zatem bliżej karcie płatniczej – narzędziu, dzięki któremu nie musimy nosić przy sobie gotówki.

HISTORIA KARTY

Początek kart płatniczych w Polsce przypada na koniec lat 60. ubiegłego wieku. Były to karty wydawane poza granicami Polski, przez zagraniczne banki. Niewiele było miejsc w kraju, w których można było regulować nimi płatności. Akceptowano je głównie w hotelach i restauracjach, w których przebywali zagraniczni turyści, oraz w niektórych sklepach: Pewexie, Baltonie czy Cepelii. Burzliwy rozwój rynku kart płatniczych nastąpił w Polsce w latach 90. na skutek reform przeprowadzonych po 1989 roku.

A jak było z samą koncepcją karty? Pomysł zrodził się w Ameryce ponad 100 lat temu, a dokładniej – w 1914 roku w przedsiębiorstwie Western Union. Wówczas wprowadzono metalowe karty – tabliczki, którymi klienci mogli płacić za usługi firmy. Karty metalowe stawały się coraz popularniejsze, jednak wybuch II wojny światowej zahamował prace nad rozwojem takiego systemu płatności.

Prekursorem karty płatniczej, jaką znamy, był Frank McNamara. Ten nowojorski biznesmen zapomniał niegdyś zabrać portfel do restauracji i choć wówczas z opresji wybawiła go żona, pomyślał, że dobrze by było stworzyć karty płatnicze, dzięki którym ich właściciele płaciliby bez użycia gotówki. Był to rok 1949. W 1950 powstała firma Diners Club International, która wydała pierwszą kartę pozwalającą dokonywać płatności w hotelach i restauracjach. Jednym z jej założycieli był właśnie McNamara. Karta Diners Club była pierwotnie kartonikiem z nazwiskiem; w 1958 r. wprowadzono na rynek karty plastikowe, którym początek dała z kolei firma American Express.

Dziś mało kto wyobraża sobie codzienne funkcjonowanie bez karty płatniczej. Dzięki niej nie musimy nosić przy sobie gotówki, możemy nią płacić w większości sklepów czy punktów usługowych. Karta płatnicza to wygoda i bezpieczeństwo. Jeśli ją zgubimy, możemy szybko ją zastrzec, a tym samym zablokować dostęp do pieniędzy zgromadzonych na naszym rachunku. Niezwykle istotna jest też kwestia bezpieczeństwa związanego z naszym zdrowiem. Pieniądze w gotówce przechodzą przez wiele rąk, przez co jesteśmy bardziej narażeni na różne zarazki. Karta płatnicza jest bardziej „higieniczna”, co w ostatnich tygodniach, z uwagi na pandemię koronawirusa, nabiera jeszcze większego znaczenia.

A jak wyglądają statystyki? Z informacji z kwietnia 2020 r. opublikowanej na stronie Narodowego Banku Polskiego dowiadujemy się, że na koniec IV kwartału 2019 r. na polskim znajdowało się 42,9 mln kart płatniczych. Podstawową kategorią są karty debetowe (80,2%), których łączna liczba wyniosła 34,4 mln sztuk. Drugą kategorią najczęściej spotykanych kart w Polsce są karty kredytowe (13,5%), ich łączna liczba wyniosła 5,8 mln sztuk. Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na polskim rynku jest dalszy wzrost liczby kart zbliżeniowych. Na koniec grudnia 2019 r. w Polsce było ich 37,1 mln sztuk. Na koniec IV kwartału 2019 r. udział kart zbliżeniowych w ogólnej liczbie kart płatniczych osiągnął poziom 86,7%. W IV kwartale 2019 r. odnotowano wzrost liczby oraz wartości transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych. Przeprowadzono 1,7 mld transakcji kartami płatniczymi (wzrost o 1%) o łącznej wartości 211,0 mld zł.

Podkreślmy, że przedstawione statystyki dotyczą ostatniego kwartału 2019 roku. Jeśli chodzi o rok 2020, należy spodziewać się wzrostu liczby transakcji bezgotówkowych zbliżeniowych z uwagi na wspomnianą pandemię. Transakcje zbliżeniowe odbywają się bezstykowo (konieczne jest tylko zbliżenie karty do terminala), a przy płatnościach poniżej 100 zł nie jest wymagane podanie kodu PIN. Transakcje zbliżeniowe są możliwe dzięki technologii, która wykorzystuje umieszczony w karcie miniaturowy układ scalony oraz wbudowaną antenę radiową.

Jak widać, na przestrzeni ostatnich lat na polskim rynku nastąpiła prawdziwa rewolucja w sposobie korzystania z kart płatniczych, co nie dziwi, bowiem karty są bezpieczne, wygodne, słowem – ułatwiają nam życie. Jeśli zaś o ułatwieniach mowa, nie sposób nie wspomnieć o karcie wielowalutowej, dzięki której mamy dostęp do wielu walut – bo choć z powodu koronawirusa turystyka została zamrożona, to wszyscy mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli bezpiecznie wyjeżdżać za granicę. Wówczas karta walutowa będzie bardzo dobrym rozwiązaniem ułatwiającym podróżowanie.

NAJBARDZIEJ WIELOFUNKCJONALNA KARTA

Taką kartę posiadają w swojej ofercie nie tylko banki. Oferuje ją także Kasa Krajowa, stojąca na czele sektora Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK). Sektor ten od ponad ćwierćwiecza idzie z duchem czasu, zapewniając swoim klientom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań. Stanowi alternatywę dla dużych banków, a jego wyróżnikiem jest pewny polski kapitał i polskie wartości. Dzięki współpracy z Visą Kasa Krajowa wprowadziła na rynek konkurencyjny produkt, jakim jest karta wielowalutowa. Dzięki niej nie trzeba zabierać ze sobą w podróż różnych walut czy biegać od kantoru do kantoru, żeby wymienić pieniądze na lokalną walutę. Wielowalutowa karta Visa to dostęp do 150 walut jednocześnie. Korzystne przeliczniki i brak opłat za przewalutowanie to kolejne argumenty za wielowalutową kartą płatniczą. Jej posiadacze nie muszą tracić czasu na szukanie kantoru z najkorzystniejszym kursem. Kartą można realizować również płatności w kraju, także przez Internet. Wartością samą w sobie jest to, iż karta wielowalutowa Kasy Krajowej została wykonana z ekologicznych materiałów, więc jest przyjazna środowisku. To ważne szczególnie w obecnych czasach. Postawmy zatem na ekologię bez rezygnacji z wygody i bezpieczeństwa. Z kartą wielowalutową Kasy Krajowej jest to możliwe.

JAK ZMIENIAŁ SIĘ WIZERUNEK KART PŁATNICZYCH SKOK