Gdynia pamięta o bohaterach. Rozpoczął się XI Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci” i projekt „Młodzi dla Historii”

XI Festiwal Filmowy „Niepokorni - Niezłomni - Wyklęci

W Gdyni rozpoczyna się XI Festiwal Filmowy „Niepokorni – Niezłomni – Wyklęci”. Swój dorobek zaprezentują twórcy filmowi i radiowi inspirowani dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89. W czasie trwania XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni (w tym roku  26-29 września), po raz kolejny swoją edycję będzie miał też projekt „Młodzi dla Historii”, wspierany przez Fundację Stefczyka.

– Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi poszukiwaniem i odkrywaniem lokalnych czy rodzinnych bohaterów polskiej drogi do wolności i zainspirowanie ich do opowiadania ich historii – wyjaśnił dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski.

Dzięki różnorodnym formom warsztatów i konkursów, uczniowie gimnazjów i liceów mają szansę poznać lepiej najnowszą historię Polski. Historię przedstawioną w niekonwencjonalny sposób. Mogą też wykazać się pomysłowością, kreacją i pokazać, jak oni czują naszą historię. Przedstawić jak odbierają realia, które dla ich dziadków były codziennością. Każdego roku młodzi zaskakują jury prezentując głęboko przemyślane filmy i poruszające spektakle. Prezentują też zaskakujące stylizacje modowe sprzed lat, zabierając widzów w podróż do przeszłości modowym wehikułem czasu.

Dyrektor festiwalu przypomniał, że w wielu rodzinach imiejscowościach są ludzie, którzy walczyli w różnych okresach o wolność,płacili za to wysoką cenę, byli wyrzucani ze szkół czy z pracy.

– Teraz często pozostają na uboczu, a dzięki odkrywaniu ich przeszłości młodzi ludzie mogą lepiej zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość i być dumnymi z członków rodziny czy sąsiadów – tłumaczył Arkadiusz Gołębiewski.

Maria Kądziela, która kieruje Projektem „Młodzi dla Historii”,wyjaśniła, że młodzież będzie prezentowała swoje prace w trzech konkursach:filmowym, teatralnym i stylizacyjnym. Pokazanych zostanie 13 filmów, 5 sztukteatralnych i 14 stylizacji młodych twórców, którzy będą mogli wziąć takżeudział w warsztatach i spotykać się z doświadczonymi, zawodowymidokumentalistami.

W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Festiwalu „ZłotyOpornik” walczy 30 tytułów. W czasie festiwalu będą też pokazywane dokumenty zbyłych krajów komunistycznych i związane z naszą historią filmy pełnometrażowe.Odbędą się także debaty, spotkania ze świadkami historii, koncerty i wystawy.