Oświadczenie Kasy Krajowej z dnia 7 lipca 2017

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, działając w imieniu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych i w celu ochrony dobrego imienia SKOK-ów w Polsce stanowczo oświadcza, że bezprecedensowa akcja dyskredytowania spółdzielczych kas podjęta ponownie, głównie przez niektórych polityków Platformy Obywatelskiej, spotka się ze strony Kasy Krajowej ze zdecydowanym przeciwdziałaniem, z wykorzystaniem drogi prawnej. Kasa Krajowa wyraźnie oświadczyła w dniu 9 czerwca tego roku, że nie inwestowała swoich środków w firmie Amber Gold.

SKOK wymieniony w tym kontekście z nazwy przez członka komisji sejmowej ds. Amber Gold również zdecydowanie zaprzeczył takim związkom. Wykorzystywanie autorytetu sejmu i powołanej przez parlament komisji jest tym bardziej bulwersujące, że inni członkowie komisji zaprzeczają posiadaniu przez nią dokumentów mogących być dowodem w tej sprawie. Kasa Krajowa oświadcza także, że niczym nieuprawnione jest stosowanie tożsamych określeń w odniesieniu do prowadzącej nielegalną działalność Amber Gold i działających na podstawie odrębnej ustawy SKOK-ów. Kasa Krajowa nie uchyla się od prawa do krytyki działania Kas jednakże uważa, że nie powinna ona łączyć się w żaden sposób z atakami politycznymi i dezinformacją na temat celów działania SKOK-ów.

Takie i podobne przypadki dezinformacji, przedstawiane w mediach przez niektórych polityków, będą skutkowały podjęciem odpowiednich działań prawnych przez Kasę Krajową.