Błogosławiona wina

Błogosławiona Wina

Pomogliśmy w realizacji filmu o niezwykłych dziejach obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Film, który wspierają SKOK-i, dotyczyć będzie znanych wydarzeń z siedemnastowiecznej historii Południowego Podlasia, a jego scenariusz oparty jest na książce Zofii Kossak-Szczuckiej pod tym samym tytułem. Film jednak nie jest beletrystyczną powieścią, lecz pokazuje prawdziwe, oparte na historycznej dokumentacji dzieje obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. 

Produkcja przypomina niezwykłe wydarzenie z 1631 r, kiedy cudownie uzdrowiony książę Mikołaj Sapieha (w tej roli Jarosław Struczyński) porywa z Rzymu obraz Madonny Gregoriańskiej i przywozi go do Kodnia. Polski magnat za ten czyn został wyklęty przez papieża, a następnie po pokutnej pielgrzymce do Rzymu przywrócono go do łask Kościoła. Obok wątku sensacyjnego w dziele zostanie ukazany również wewnętrzny dramat bohatera i jego szczera przemiana. Za cenę błędu, cierpienia, pokuty oraz ufności w Miłosierdzie Boże, Sapieha doznał Łaski. Zdjęcia do filmu kręcone będą w m.in. w Kodniu na Południowym Podlasiu, w Gniewie, Warszawie, Wilanowie a także w Rzymie i w Watykanie. 

Reżyserem filmu jest Przemysław Hauser – znany z produkcji serialu o papieżu pt. „Metr od świętości”, który do współpracy zaprosił także Przemysława Reichela. Dzięki nowej produkcji historię obrazu Matki Boskiej Kodeńskiej poznają widzowie z całej Polski.