Maraton Solidarności

Kasa Stefczyka od lat konsekwentnie wspiera odbywający się co roku gdański „Maraton Solidarności”. Największy bieg na Pomorzu na królewskim dystansie 42 km i 195 m to nie tylko sportowa rywalizacja, ale również sposób uczczenia pamięci ludzi, dzięki którym możemy teraz żyć w wolnej Polsce.

Celem Maratonu Solidarności jest upamiętnienie ofiar wydarzeń z grudnia 1970 roku. Śmierć na Wybrzeżu poniosło wtedy 41 osób, rannych zostało prawie 1200, zatrzymano przeszło 3 tysiące.

Kasa Stefczyka wielokrotnie podkreślała, że w wyborze sponsorowanych przedsięwzięć nie zapomina, że spółdzielcze kasy powstały na gruncie zrywu „Solidarności”. Zaangażowanie w Maraton Solidarności jest tego najlepszym potwierdzeniem.

Maraton tradycyjnie odbywa się 15 sierpnia na ulicach Trójmiasta. W 2013 roku wystartowała o już XIX edycja imprezy. Wzięło w niej udział 778 zawodników i zawodniczek z 21 państw. Po ponad 42 kilometrach zmęczeni ale szczęśliwi maratończycy dobiegli do mety w Gdańsku. 2 godziny 20 minut i 18 sekund – to nowy rekord trasy maratonu Solidarności – pobity o jedyne 4 sekundy.

W 2014 roku jubileuszowa, dwudziesta edycja Maratonu Solidarności odbyła się na nowej trasie: Gdynia-Sopot-Letnica-Gdańsk.

Wzięło w niej udział blisko 1000 uczestników z dwudziestu państw, między innymi Białorusi, Czech, Chin, Francji, Kenii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Węgier, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii. Tym samym pobito nowy rekord frekwencji gdańskiego maratonu. Część uczestników maratonu wzięło udział w biegu również w celu charytatywnym, na przykład wspierając wybraną przez siebie fundację.