Noc Muzeów

Noc Muzeów

„Noc Muzeów” to wydarzenie, które od wielu lat odbywa się w prawie wszystkich europejskich krajach. Przez kilka godzin w jedną noc można odwiedzić za darmo lub za symboliczną opłatą wiele ciekawych miejsc.

W 2013 roku Izba Pamięci Kasy Stefczyka włączyła się do akcji przyjmując gości w niestandardowych godzinach nocnych.  Wszyscy chętni mogli zwiedzać Izbę z przewodnikiem, który opowiadał o historii Kas Stefczyka od XIX wieku do współczesności.

Przez cały wieczór goście oglądali pamiątki związane z przedwojennymi Kasami Stefczyka. Każdy z bliska mógł zobaczyć m.in. niezbędne wyposażenie biurka pracownika kasy (kałamarze, stemple, pióra etc.). Podziwiano książeczki oszczędnościowe z początku XX w. czy dokumenty księgowe nawet sprzed 100 lat.

Atrakcji nie zabrakło także dla dzieci. Specjalnie dla najmłodszych zostały przeprowadzone warsztaty edukacji finansowej, które zakończone zostały wręczeniem dyplomów. Nieco starsi mogli skorzystać z bezpłatnych porad prawnych udzielanych przez doradców Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej.

Dodatkową atrakcją w „Noc Muzeów” było własnoręczne wybijanie monet oraz emisja filmów dotyczących historii spółdzielczości i Franciszka Stefczyka – nauczyciela, ekonomisty, działacza społecznego, a przede wszystkim inicjatora zakładania spółdzielczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych. Kas nazwanych później Kasami Stefczyka.