Drugie podejście

Drugie podejście

Książka Zbigniewa Gacha pt. „Drugie podejście. Niezależne Zrzeszenie Studentów w Uniwersytecie Gdańskim 1985-1989″ prezentuje historię antykomunistycznej, niezależnej od władz organizacji studenckiej, która narodziła się na Uniwersytecie Gdańskim.

Wydanie książki autorstwa znanego gdańskiego dziennikarza i reportażysty wsparły spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Jak czytamy na stronie NSZ-u: „Autor – w będącym jego „znakiem firmowym” reporterskim stylu – prowadzi czytelnika od połowy lat 80. Wówczas to kolejne roczniki studentów rozpoczęły restaurację idei niezależnej organizacji studenckiej. Następnie przez rok 1988 i strajki studenckie w maju oraz pomoc żaków dla strajkujących w sierpniu stoczniowców. Aż wreszcie po końcówkę dekady, gdy dzięki uporowi NZS-owców Zrzeszenie ponownie stało się legalnie działającą organizacją.

Wbrew tytułowi książka „Drugie podejście” powinna zainteresować nie tylko osoby związana z Trójmiastem. „To pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą mieć pełny obraz ruchu antykomunistycznego w latach 80. oraz tych, którzy z działalności niezależnej młodzieży w owym okresie chcą czerpać inspirację do własnej społecznej i obywatelskiej aktywności” – mówi redaktor prowadzący portalu Memento Adam Chmielecki.